KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14235316
*
nr 1423 5316
Carl Luthander
(1879-1967), Sverige
Oljemålning, Sverige. Utsikt Stockholm. Signerad. Olja på duk, 49x54, yttermått inklusive ram: 65x70 cm
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 oktober 2021
kl 18:56:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/9 17:53:33
1
300 kr
29/9 12:32:20
2
600 kr
4/10 10:27:49
1
700 kr
4/10 18:51:12
3
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Carl Luthander
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl luthander olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige utsikt stockholm
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:51
-
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:17
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:04
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:50
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:41
*
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Carl Luthander
nr 1423 5316
Carl Luthander
(1879-1967), Sverige
Oljemålning, Sverige. Utsikt Stockholm. Signerad. Olja på duk, 49x54, yttermått inklusive ram: 65x70 cm
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 700 kr |
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 oktober 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/9 17:53:33 | 1 | 300 kr |
29/9 12:32:20 | 2 | 600 kr |
4/10 10:27:49 | 1 | 700 kr |
4/10 18:51:12 | 3 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Carl Luthander
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl luthander olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige utsikt stockholm
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:51 -
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:17 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:04 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:50 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:41